איך לבחור מסנן מים?

בעולם הרפואי- מדעי קיים קונצנזוס ברור, ולפיו ניקיון וטוהר המים אותם שותה כל אדם משפיעים באופן ישיר על בריאותו. אמנם מי הברז בישראל נחשבים לראויים לשתייה, אך טכנולוגיות סינון יותר. כש-70% מגוף האדם עשוי מים, ברורה, אפוא, חשיבות העניין. אז כיצד בוחרים מסנן מים איכותי שבאמת יתרום לבריאותכם? להלן סקירת שוק מקוצרת שתעזור לכם בתהליך הבחירה.

 

סוגי מסנני מים בישראל

מסנן מים הינו רכיב חשמלי המותקן על מערכת המים הביתית, ואשר תפקידו המרכזי הוא טיהור וסינון מי השתייה המופקים מהברז כך שיהיו איכותיים וטעימים יותר. בשוק הישראלי ניתן למצוא מספר סוגים של מסננים, אשר נבדלים זה מזה באיכות הסינון וברמת המזיקים אשר המסנן מצליח למנוע מהם לחדור למי השתייה. הנה הם לפניכם:

  • מסנן פחם פעיל – מסנן ותיק ויעיל, אך פעולתו מושלמת כתוספת למסנן נוסף, ולא כפעולה עצמאית. מרחיק כלור חופשי ותרכובות אורגניות בצורה אופטימאלית. זול, פשוט להתקנה (בסמוך לשעון המים או ליד כל ברז בנפרד) ודורש תחזוקה נמוכה (החלפת פחמים בתדירות משתנה).
  • מסנן מכני – המסנן הישן והטוב, בעל טכנולוגיה פשוטה אך יעילה למניעת מעבר של חלקיקים מעל גודל מסוים. נחשב לנפוץ בישראל ובעל יכולת סינון גבוהה. עלותו נמוכה (כ-150 שקלים) והתקנתו פשוטה (ניתן להתקין באופן עצמאי).
  • מסנן "אוסמוזה הפוכה" – זהו מסנן מים מתקדם המצטיין בהרחקת מתכות ותכולת מינרלים המזיקים לגופינו. מכיל בתוכו מסנן מכני ופחם הפועלים זה לצד זה. לחץ המים הוא זה הקובע את איכות הטיהור, שמתמקדת בחיידקים גדולים באופן יחסי ומתכות רעילות. נחשב ליקר מעט יותר מהשניים הראשונים, אך יעיל פי כמה.
  • מסנן מיקרוביאלי – מסנן חדשני יחסית ובעל יכולת סינון וטיהור גבוהות. מבוסס על שיטה מכאנית או באמצעות מנורת כספית בעלת קרינה על-סגולית, הממיתה את החיידקים ואינה פוגעת באיכות המים. יש לציין כי חשוב להחליף את המנורה מדי כמה חודשים בכדי לשמור על תפקודה הגבוה.

 

בשורה התחתונה, לכל מסנן מים יתרונות משלו. שילוב של שני מסננים  (או יותר), לדוגמא, מסנן מיקרוביאלי לצד מסנן פחם, יעניקו לכם הגנה מושלמת. כך או כך, כדאי להתייעץ עם גורמים מומחים אובייקטיבים, דוגמת נציגי מכון התקנים הישראלי.

 

רכישת מסנן מים – מה עוד חשוב לדעת לפני הרכישה?

מבחינת ההתקנה עצמה- בחרו איש מקצוע המתמחה בתחום זה. אמנם התקנת מסנן מים אינה נחשבת לעניין מסובך יתר על המידה, אך יש לקחת בחשבון כי התקנה רשלנית עלולה לגרום לשלל בעיות מכאניות, חשמליות והידראוליות שיפגעו בסופו של דבר באיכות השתייה שלכם. ומה באשר לעלויות? ובכן, עלות מסנני המים מתחילה מ-100 שקלים בלבד, אך עלותם של מסננים איכותיים גבוהה פי 4-5, ובהחלט שווה את פער המחיר. מסננים רבים ניתנים להתקנה עצמית, כשהתקנה של איש מקצוע תגזול מכיסכם כ-300 שקלים בממוצע. לרוויה!

מתקדמות מאפשרות להפוך את המים, בקלות ובפשטות, לבריאים יותר, טעימים יותר ונקיים הרבה.