מים אפורים – מה זה אומר?

השימוש החוזר במים נדרש על מנת לחסוך במשאב יקר ערך ומרכזי זה בחיינו. אחת מהאפשרויות היותר יעילות לכך היא באמצעות שימוש במים אפורים. מים אלה כבר עברו שימוש ע"י האדם ונמצאים בתחום ה- "אפור", שכן הם אינם יכולים לעבור שימוש חוזר בתור מי שתייה אך בהחלט ניתן להכשיר אותם מחדש לצרכים אחרים. להלן כל המידע בנושא.

כיצד מוגדרים מים אפורים?

מים אפורים (קרויים גם מים דלוחים) הינם מים שכבר עברו שימוש ע"י האדם אך אינם מכילים הפרשות כלשהן. מים אלה ניתנים לשימוש חוזר למגוון מטרות אך לא לטובת מחזורם מחדש למי שתייה. ניתן למצוא דוגמאות רבות למקורות מים אלו כגון המים ממדיח הכלים, מכונות הכביסה, מקלחות, כיורים וכו', אך מלבד מים שהודחו באסלה (שכן אלו כוללים הפרשות אדם).

 

כיצד מתבצע תהליך מחזור המים?

ישנם מספר שיטות שבאמצעותן ניתן לטהר מים אפורים :

  • סינון – בשיטה זאת המים עוברים דרך "מסננת" שאינה מאפשרת את מעבר החלקיקים שקוטרם הממוצע גדול מגודל הפתחים בה. יש לקחת בחשבון כי כאשר מדובר בפתחים גדולים, מעבר המים יהיה מהיר יותר אך הסינון "יפספס" חלקיקים קטנים. אומנם מסננים בעלי יכולת סינון של חלקיקים קטנים יעבדו לאט יותר, אך יספקו מים אפורים איכותיים הרבה יותר.
  • מפרידי שומן – על מנת שלא לזהם את הסביבה יש לוודא כי המים הממוחזרים כוללים כמה שפחות שומנים המומסים בהם. לצורך כך ניתן להשתמש במפרידי שומן ייעודיים שפועלים לפי העיקרון הפשוט הבא- מאחר ושמן קל ממים, הרי שעם הזמן הוא צף על פניהם, תופעה שמאפשרת איסוף קל ונוח ושימוש מחדש במים. על מנת שלא להשתמש במים מזוהמים, שאיבתם תתבצע בצורה יעילה מקרקעית המיכל או הבור שהצבתם.

בנוסף, ניתן למצוא שיטות נוספות לטיהור מים אפורים כגון שימוש בטבליות כלור מחמצנות, מנורות UV  כנגד התפתחות חיידקים ועוד. כיום כמעט ולא ניתן למצוא מתקני טיהור למים אפורים המשתמשים בשיטה אחת אלא במספר טכניקות במקביל.

ומהו השימוש במים האפורים לאחר תהליך הטיהור? ובכן, מים אפורים משמשים מחדש בעיקר לצרכי השקיה, אך בהחלט ניתן למצוא להם גם שימושים רבים אחרים כגון הדחת אסלות, שטיפת מכוניות, למטרות ניקוי הבית ועוד.