מים נקיים הם מים טעימים, חסרי ריח לוואי, בריאים לנו, ובסופו של דבר גם כאלה שאינם גורמים לנזק למכשירי החשמל בהצטברות אבנית מיותרת. מסיבות אלו יותר ויותר משפחות בוחרות להתקין מערכות סינון מים בבתיהן ולשדרג את איכות חייהם. בשורות הקרובות נסקור את כמה ממערכות הסינון היותר יעילות שקיימות בשוק, ונפרט את הדגשים החשובים בבחירת מערכת שכזאת.

אוסמוזה הפוכה

בתוך המים המסופקים לנו מחברות המים נמצאים מגוון מומסים בריכוזים שונים, חלקם רעילים לאדם. מערכות סינון מים מסוג אוסמוזה הפוכה מסוגלות לסנן את אותם מומסים באמצעות ממברנות חצי חדירות שמסוגלות להעביר אך ורק מים דרכן, בעוד מומסים נספחים אינם מסוגלים לעבור דרכם. התהליך קרוי אוסמוזה הפוכה שכן תהליך אוסמוזה רגיל כולל את המעבר ההפוך, כלומר, מעבר של מומסים מתמיסה מרוכזת לתמיסה מהולה. סינון מים באמצעות אוסמוזה הפוכה הינו יעיל ביותר והמים המתקבלים הינם איכותיים במיוחד.

פחם פעיל

פחם פעיל הינו רכיב יעיל ביותר עבור מערכות סינון מים. הסיבה לכך טמונה בתכונות הספיחה הנהדרות שלו ומחירו הזול המשתלם. מערכת סינון מים באמצעות פחם פעיל מסוגלת לספוח מתכות כבדות, חומצות אורגניות, מינרלים שונים ואפילו גזים (!) כך שהטעם של המים משופר ואיכותם גבוהה.

מסנן מוצקים פיזי

ניתן למצוא מערכות סינון מים רבות שפועלות על עיקרון הסינון הפיזי, כלומר, כוללות מסננים בקטרים שונים שאינם סופחים מומסים מהסביבה אלא מונעים מחלקיקים מוצקים מרחפים מלעבור דרכם. חלקיקים בקוטר שגדול מקוטר החורים על גבי הסנן אינם יכולים לעבור הלאה ו- "נתקעים" על גבי הפילטר, כאשר מעת לעת יש לבצע ניקוי יסודי שלהם.

היכן כדאי להתקין את המערכת שבחרתם?

חשוב להדגיש כי חייבת להיות התאמה בין מערכת הסינון שבחרתם לבין נפחי העבודה הנדרשים על מנת שהסינון יתבצע בצורה הטובה ביותר ויוכל לעמוד בעומסים. מערכות סינון המים מגיעות בהספקי עבודה שונים וזאת בהתאם למיקום היחסי שלהן במורד הצנרת. ניתן להתקין את המערכות בכניסה לברזי מים ספציפיים כגון הכניסה למכונת הכביסה, מי הברז במטבח, בצנרת המקלחת וכו'. קיימת גם האפשרות להשתמש במערכת סינון מים גדולה יותר ולהתקין אותה בכניסה לדירה. במקרה זה כל נקודות יציאת המים בבית יספקו מים מסוננים. מערכות סינון מים גדולות עוד יותר יכולות להיות מותקנות בכניסה למבני מגורים בדירות משותפות, כך שכל הדירות ייהנו בו זמנית ממים מסוננים כאשר העלות היחסית פר דירה נמוכה.

בסופו של דבר, ההחלטה על סוג המערכת צריכה לקחת בחשבון את הצרכים והספק הסינון הנדרש (פרטי מול תעשייתי). בנוסף חשוב לוודא מראש כי המערכות המוצעות לכם נושאות את תו התקן הישראלי, על מנת שתהיו בטוחים כי אתם מקבלים מוצר איכותי שאכן יספק את תוצאות הסינון המצופות.