מי השתייה שלנו אמורים להיות נקיים וכך הם גם מסופקים אלינו ע"י חברות המים. אלא, שלעיתים רבות מים מזוהמים עשויים לחדור למערכת ולגרום ללא מעט בעיות. התקנת מז"ח (מונע זרימה חוזרת) תאפשר למנוע זרימה של מים מזוהמים שמקורם מהצרכן בחזרה לצינור האספקה שלכם. בשורות הקרובות נלמד מעט יותר אודות תפקידו החשוב של האלמנט ומנגנון פעולתו המדוייק.

 

החשיבות שבהתקנת מז"ח

צנרת המים הנקיים שמסופקים ע"י חברות המים מתחברת למגוון רחב ביותר של מערכות, לרבות יציאות לצרכן הפרטי (מי צריכה), מערכות הסקה וכיבוי אש, מאגרי מים, מיכלים של חומרי הדברה (מערכות דישון), מתקני קירור בתעשייה ועוד. כל עוד הלחץ שמופעל ע"י המים בכניסה למערכות אלו גבוה דיו, אזי תנועת המים מתרחשת בכיוון אחד ויחיד כלפי הצריכה. אלא, שהמציאות מראה כי לעיתים מתפתח לחץ נגדי, שעשוי ללא מז"ח לגרום לתנועה בכיוון ההפוך ולזיהום מי הצריכה שלנו. מדובר בסכנה תברואתית מוחשית שכן המזהמים השונים שחוזרים עם המים עשויים לגרום למחלות קשות בבני אדם ובעלי חיים.

 

כיצד פועל המז"ח?

המז"ח נועד להוות מעין חיץ בין הצד שמספק את המים למערכת לבין הצד המקבל. מדובר במתקן שמופעל על בסיס שסתומי לחץ שמאפשרים זרימה של המים אך ורק במעלה הצנרת ולא הפוך. יש לציין כי מצב של זרימה חוזרת מתרחש לא רק בעקבות התפתחות של לחץ גבוה בצד המקבל, אלא אף במקרים בהם מתרחשת יניקה ונוצר תת לחץ ברשת האספקה, תופעה שמתרחשת מעת לעת ותלויה בספקית המים שלכם. מתקן המז"ח מטפל גם בבעיה זו ומונע את מעבר המים הלא רצוי. ניתן למצוא מגוון רחב של מז"חים כאשר חלקם מגיעים אף עם מנגנון בקרה כפול שמונע בוודאות מוחלטת את חזרת המים. השימוש במנגנון כפול שמור למקרים בהם מדובר במערכות שהחומרים הרלבנטיים החוזרים הינם מסוכנים למדי, כגון מערכות דישון.

 

מי מחוייב בהתקנת מז"ח?

משרד הבריאות קבע מספר תקנות חובה שקובעות מי חייב להתקין מז"ח. בתקנות מצויינים טעוני רישוי שונים שמחוייבים בזאת כגון מעבדות, משקים חקלאיים שעובדים עם חומרי הדברה, לולים ורפתות. בנוסף, קיימת חובה להתקין מז"ח גם בבתים פרטיים ודירות בבנייה רוויה וזאת כאשר מצויות במתחם מערכות שמהוות סכנה תברואתית במקרים בהם מתרחשת זרימה חוזרת כגון מערכות כיבוי אש ומערכות דישון. האחריות על התקנת מז"ח מוטלת על בעל העסק, ועד הבית (בדירות משותפות) ועל בעל הבית במגורים פרטיים. חשוב לציין כי על מתקין המערכת להיות נמנה על בין המתקינים המוסמכים ע"י משרד הבריאות ולהשתמש אך ורק בדגמי מז"ח מאושרים. ע"פ הוראות החוק יש לבצע בדיקת תקינות למתקן המז"ח בתדירות של אחת לשנה.

 

אם עדיין לא השתכנעתם להתקין מונע זרימה חוזרת בביתכם, דעו לכם כי מים שחוזרים אחורנית מהצרכן אל עבר קו אספקת המים גורמים פעמים רבות לסיבוב השעון המונה את נפחי המים שנכנסו לצריכה, כך שבפועל משלמים על המים באופן כפול ומכופל. מז"ח מונע את התופעה כך שבסופו של דבר, מעבר לשיפור באיכות המים ומניעת זיהומים מדובר במערכת שגם תחסוך לכם כסף רב.